Nierzeżączkowe zapalenie cewki moczowej

Chlamydia oraz rzadziej Mycoplasma i Ureaplasma. powoduja nierzeżączkowe zapalenie cewki moczowej, szyjki macicy, odbytnicy lub gardła. może takze wystapić zapalenia najądrzy, ,jajowodów- co moze powodowac w postaci przewlekłej nawet niepłodność

Ponad połowa przypadków zapalenia cewki moczowej jest wywoływana przez Chlamydia trachomatis, a pozostałe przez Mycoplasma genitalium, Ureoplasma urealyticum Chlamydia może powodować ziarniniaka wenerycznego pachwin.

Ziarniniak weneryczny występuje bardzo rzadko w Stanach Zjednoczonych i Europie, wystepuje natomiast bardzo często w Afryce, Indiach, Ameryce Południowej i Karaibach- jest tam chorobą endemiczną. Występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet.

Okres inkubacji u mężczyzn 7-28 dniach dochodzi do rozwoju zapalenia cewki moczowej, nieznaczne pobolewanie w okolicy cewki. moze pojawić się przejrzysty lub śluzowo-ropny wyciek z cewki moczowej. Objawy moga nasilac sie rano. Moga wystapić takze silne dolegliwości dyzuryczne, częstomoczem, ropna wydzielina Może wystąpić zapalenie najądrzy, a także zapalenie odbytnicy lub gardła.

Zakażenie Chlamydią przebiega zazwyczaj bezobjawowo u kobiet, rzadko pojawia się wyciek z pochwy, dyzuria, częstomocz, ból podczas stosunku, zapalenie odbytnicy i gardła.

Rzadkim powikłaniem chlamydiozy są odczynowe zapalenie stawów- zespół Reitera- zmiany skórne i oczne, a także nawrotowe zapalenie stawów.

Podobne objawy jak w przypadku nierzeżączkowego zapalenia cewki moczowej występują w przebiegu rzeżączki. Badanie- wymaz z szyjki macicy lub z cewki moczowej u mężczyzn- hodowla komórkowa i badanie PCR.

Leczenie- pojedyncza dawka azytromycyny lub 7 dni ofloksacyna, lewoflaksacyna, erytromycyna lub tetracyklina.

W około 10 % może wystapic oporność na antybiotyki stosowane w leczeniu chlamydiozy lub ponowne zakażenia przez nieleczonego partnera seksualnego. W takim przypadku konieczne jest powtórne leczenie z leczeniem partnerów seksualnych U około 60-70% nieleczonych pacjentów objawy moga ustapić po ok. 4 tyg. Jednakze u kobiet bezobjawowe zakażenie moze utrzymywac sie dłużej, wywołujac zapalenia macicy, jajowodów, a w przypadkach przewlekłych bezpłodność. Zalecana jest wstrzemięzliwośc seksualna w trakcie leczenia.

Uzywanie prezerwatywy niestety nie zawsze jest skuteczne poniewaz wielkośc Chlamydii jest mniejsza niż mikropory w prezerwatywnie przez które bakteria może przeniknąc.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *